Bilimsel Program


1.Gün - Cuma / 06 Kasım / 2020

 

AÇILIŞ

Prof.Dr. Nevzat TARHAN – Üsküdar Üniversitesi Kurucu Rektör

10:30-10:45

Doç.Dr. Belkıs ATASEVER ARSLAN- Üsküdar Üniversitesi, Moleküler Biyoloji ve Genetik (Türkçe) Bölüm Başkanı

Nöroinflamasyon, Nörodejenerasyon ve MikroRNA’lar

10:45-11:25

Doç. Dr. Barış METİN- Üsküdar Üniversitesi, Üsküdar Tıp Fakültesi Nöroloji ABD

“Fonksiyonel MR kullanılarak bellek lateralizasyonun belirlenmesi”

11:25-12:00

SÖZLÜ BİLDİRİLER

12:00-12:45

Celal Şalçini

Üsküdar Üniversitesi, Üsküdar Tıp Fakültesi Psikiyatri ABD

“Primer Progresif Afazi ve Davranışsal Frontotemporal Demans Hastalarında Saat Çizimi Testi Analizi

12:00-12:15

Simge Şişman-Bal1, Serkan Adıgüzel2, Serkan Aksu3, Sacit Karamürsel4

1Department of Psychology, Istanbul University, Turkey
2Department of Psychology, Halic University, Turkey
3Department of Physiology, Istanbul Faculty of Medicine, Istanbul University, Turkey
4Department of Physiology, School of Medicine, Koc University, Turkey

“Safety Aspects of Transcranial Direct Current Stimulation Concerning Conduction Aphasia Patients”

12:15-12:30

Pınar Oz
Üsküdar Üniversitesi, Mühendislik ve Doğa Bilimleri Fakültesi, Moleküler Biyoloji ve Genetik Bölümü

“Baseline Prepulse Inhibition Levels Determine the Response to Sleep Deprivation and Orexinergic System Activation”

12:30-12:45

ÖĞLE YEMEĞİ

12:45-13:15

Dr.Öğr. Üyesi Mustafa SEÇKİN- Acıbadem Üniversitesi, Tıp Fakültesi, Nöroloji ABD

 “Nörodejeneratif afazilerde anlama bozukluklarının göz izleme yöntemi ile değerlendirilmesi”

13:15-13:50

Doç. Dr. Gökben HIZLI SAYAR- Üsküdar Üniversitesi, Üsküdar Tıp Fakültesi Psikiyatri ABD

“Nörodejeneratif hastalıklarda psikobiyotik kullanımı”

13:50-14:25

Dr. Öğr. Üyesi Merve ÇEBİ- Üsküdar Üniversitesi, Psikoloji Bölümü

“ Parkin gen mutasyonu olan Parkinson hastalığında fonksiyonel bağlantısallık “

14:25-15:00

SÖZLÜ BİLDİRİLER

15:00-16:45

Fenise Selin KARALI1, Elif Meryem ÜNSAL2, Merve SAVAŞ1,  İlknur MAVİŞ2
1 Biruni Üniversitesi Dil ve Konuşma Terapisi Bölümü.
2 Anadolu Üniversitesi Dil ve Konuşma Terapisi Bölümü

“Türkçede Primer Progresif Afazinin Görünümü: Olgu Sunumu”

15:00-15:15

Gökben Hızlı Sayar, Hüseyin Ünübol, Nevzat Tarhan
Üsküdar Üniversitesi, Üsküdar Tıp Fakültesi Psikiyatri ABD

“Tedaviye Dirençli Depresyonda Kronotipin rTMS Tedavisine Cevap ile İlişkisi”

15:15-15:30

Betul Sahin1, Ahmet Tarık Baykal2
1Acıbadem Labmed Araştırma ve Geliştirme Merkezi
2Acıbadem Mehmet Ali Aydınlar Üniversitesi, Tıp Fakültesi, Tıbbi Biyokimya ABD
“Investigation of the Early Stage of Alzheimer’s Disease at Proteomic and Metabolomic Level in the 5XFAD Transgenic Mouse Model”

15:30-15:45

Mehmet Hamdi Örüm
Psikiyatri Kliniği, Kahta Devlet Hastanesi
"Optical Coherence Tomography Findings in Alcohol Use Disorder"

15:45-16:00

İrep Uras1, Merve Karayel Başar1, Betül Şahin2, Ahmet Tarık Baykal1
1 Acıbadem Mehmet Ali Aydınlar Üniversitesi, Tıbbi Biyokimya Anabilim Dalı, İstanbul
2 Acıbadem Labmed Ar-Ge Merkezi, İstanbul
Yenidoğan 5XFAD Transgenik Fare Modelinde Nörodejeneratif Mekanizmaların MALDI-IMS Görüntüleme Tekniği ile Araştırılması

16:00-16:15

Arda Can Aydın1, Can Demirel2
1Eczacılık Fakültesi, Farmakoloji Bölümü, Marmara Üniversitesi
2Tıp Fakültesi, Fizyoloji Bölümü, Bülent Ecevit Üniversitesi
“Esrar ve Alzheimer Hastalığı”

16:15-16:30

Senanur Sat1, Handan Can1

1 Uludağ Üniversitesi, Psikoloji Bölümü

“Yönetici İşlevler Ve İleriye Dönük Bellek Süreçlerinin Hafif Bilişsel Bozukluk Vealzheımer Tipi Demansın Erken Evresindeki Değişimi”

16:30-16:45

 

AÇILIŞ KONFERANSI 1

Moderatör: Prof. Dr. Oğuz TANRIDAĞ- Üsküdar Üniversitesi, Üsküdar Tıp Fakültesi Nöroloji ABD Başkanı

Prof. Dr. Marek-Marsel MESULAM- Northwestern University, Director, Mesulam Center for Cognitive Neurology and Alzheimer's Disease

“Dementia Heterogeneity and Language Neuroanatomy in Primary Progressive Aphasia”

16:45-17:00

17:00-17:50

AÇILIŞ KONFERANSI 2

Prof.Dr. Scott T. Brady- University of Illinois at Chicago, College of Medicine, Anatomy and Cell Biology

“Axonal Transport, Motor Neuron Disease and Neuronal Signaling”

17:50-18:40

 

2.Gün - Cumartesi / 7 Kasım / 2020

 

Doç.Dr. Arzu ÇELİK- Boğaziçi Üniversitesi, Moleküler Biyoloji ve Genetik

“Sirke sineği modelinde nörolojik hastalıkların modellenmesi”

10:00-10:45

Dil Konuş. Boz. Uz. İbrahim Yaşa Üsküdar Üniversitesi, Dil ve Konuşma Terapisi Bölümü

“Nörodejeneratif Afazilerde Dil ve Konuşma Terapisi”

10:45-11:20

Uz. Psk. İnci BİRİNCİOĞLU- Üsküdar Üniversitesi, Psikoloji Bölümü

“Nörodejeneretif hastalıklarda nöropsikolojik değerlendirme ve profiller”

11:20-11:55

Doç. Dr. Erdinç DURSUN- İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa, Cerrahpaşa Tıp Fakültesi, Tıbbi Biyoloji

“Nörodejenerasyonun moleküler mekanizmaları: Vitamin D – VDR yolakları”

11:55-12:30

SÖZLÜ BİLDİRİLER

12:30-13.30

Merve Karayel Başar1, Emel Akgün1, İrep Uras1, Nagehan Ersoy Tunalı2, Ahmet Tarık Baykal1

1Acıbadem Mehmet Ali Aydınlar Üniversitesi, Sağlık Bilimleri Enstitüsü, İstanbul

2Medeniyet Üniversitesi,Mühendislik ve Doğa Bilimleri Fakültesi, İstanbul
 
“Huntington Hastalığı Transgenik Fare Modeline ait Beyin Dokusundaki Protein Değişikliklerinin MALDI-MS Görüntüleme ile Araştırılması”

12:30-12:45

İrem Kırış1, Merve Karayel Başar1, Büşra Gürel1, Betül Şahin2, Krystyna Skalicka-Wozniak3, Ahmet Tarık Baykal1
1Acıbadem Mehmet Ali Aydınlar Üniversitesi, Sağlık Bilimleri Enstitüsü, Tıbbi Biyokimya AD, İstanbul
2Acıbadem Labmed Ar-Ge Merkezi, İstanbul, Türkiye
3Lublin University, Pharmacognasy, Lublin, Poland
Alzheimer Hastalığı Tedavisinde Doğal Kumarin Bileşiklerin Moleküler Etkisi

12:45-13:00

Mehmet Hamdi Örüm
Psikiyatri Kliniği, Kahta Devlet Hastanesi
"Comparison of Pupil Diameter Values of Alcohol Use Disorder and Control Groups"

13:00-13:15

Burçak Yavuz 1, Emir Ruşen 2

1-Altınbaş Üniversitesi Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu, Elektronörofizyoloji Programı- İstanbul
2- Altınbaş Üniversitesi Tıp Fakültesi-İstanbul

“Nörodejeneratif Hastalıklarda Olaya İlişkin Potansiyellerin Önemi”

13:15-13:30

ÖĞLE YEMEĞİ

13:30-14:00

PANEL

Prof. Dr. Hakan GÜRVİT- İstanbul Üniversitesi, İstanbul Tıp Fakültesi, Nöroloji ABD

"Nörodejeneratif Hastalıklarda Multimodal Nörogörüntüleme"

14:00-14:40

Prof. Dr. Tamer DEMİRALP- İstanbul Üniversitesi, İstanbul Tıp Fakültesi, Fizyoloji ABD

“Nörodejeneratif Hastalıklarda Entrensek Bağlantısallık Ağları”

14:40-15:20

Prof. Dr. Burak ACAR- Boğaziçi Üniversitesi, Elektrik & Elektronik Mühendisliği

"Makine Öğrenmesi Yaklaşımları ile Beyin Ağ Analizi"

15:20-16:00

SÖZLÜ BİLDİRİLER

16:00-16.30

Buse Göçmen

“Interactive Metornome Terapi'nin Nörodejeneratif Hastalıklar Üzerine Etkisi”

16:00-16:15

Alev Kuru
Üsküdar Üniversitesi Sağlık Bilimleri Enstitüsü Moleküler Nörobilim ABD.
“Bipolar Bozukluk Tanısı Almış Üstün Zekâlı Ergenlerin Empati Yeteneklerinin  Değerlendirilmesi”
           

16:15-16:30

 

KURS 1

KANTİTATİF EEG KURSU

Dr. Öğr. Üyesi Celal ŞALÇİNİ- Üsküdar Üniversitesi, Üsküdar Tıp Fakültesi Nöroloji ABD

13:00-16:00

KURS 2

FONKSİYONEL MANYETİK REZONANS KURSU
Doç.Dr. Barış METİN- Üsküdar Üniversitesi, Üsküdar Tıp Fakültesi Nöroloji ABD

fMRI’ya Giriş Çalıştayı

16:30-19:30

Önemli Tarihler
06-07 Kasım 2020

2. Multidisipliner Nörodejenerasyon Kongresi

JNBS

Üsküdar Üniversitesi Yazılım ve Planlama Birimi